Google Haritalara Kayıt

  1. Giriş
  2. Google Haritalara Kayıt

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde akıllı telefon kullanım oranı %95’lere ulaşmıştır. İşte tamda bu noktada Google haritaların önemini burada kavrayacağız.

Google aramalarında artık neredeyse he zaman karşımıza harita çıkmaktadır. Bu haritalar sayesinde müşterileriniz firmanıza lokasyon olarak daha çabuk ulaşmasını sağlayabiliriz. Google haritaları sadece konumuzu göstermez. Kurumunuz hakkında en önemli bilgileri telefon numaralarınızı, web site adresinizi, e-mail adresinizi, çalışma saatleriniz gibi birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz. Google Haritanızı istediğiniz zaman düzenleme yapabilirsiniz. Bölgesel bir değişilik yapmadığınız süre zarfında tekrardan doğrulama istemez.

Google Harita Kaydını Neden Yaptırmalıyım?

  • Google’un hizmeti olan harita kaydı ile Google aramalarında ilk sayfaya çıkabilmek için yaptırmalısınız.
  • Müşterileriniz firmanızı daha kolay bulabilmesi için yaptırmalısınız. Akıllı telefonlarda Google haritalarında konumunuzu aratılarak bulabilirler.
  • Google haritaları, Google’un gözünde değeriniz arttırır. Bu nedenle de Seo’ya katkısı da vardır.
  • Sitenizi Google haritalarına eklediyseniz, Adwords reklamlarınızda konum işaretleme yapabilme şansı vermektedir.

Google Harita Kaydı NKadar Sürede Tamamlanır?

Rüzgar Medya olarak Google harita kayıt işlemini bünyemizde hemen yapılmaktadır. Google harita başvurusu yaparken, gmail hesabı ve firmanızın iletişim bilgileri gerekmektedir. Kayıt başvurusunu doğrulamanın 5 yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

                1- Posta Kartıyla Doğrulama

Başvuru yapıldıktan sonra en az 14 gün içerisinde Google’dan gelen kod ile harita aktif edilmektedir. Bazen kod tarafınıza ulaşmadığında Google ile iletişime geçip haritayı aktif ettiriyoruz.

                2- Telefonla Doğrulama (Yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir)

Google tarafından aranıp kod verilmektedir. Kod ile haritayı aktif ettiren sonra haritanız hemen aktif olacaktır. Telefonla doğrulama tüm işletmeler için kullanılabilir bir seçenek değildir. .

3- E-postayla Doğrulama (Yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir)

Google tarafından mail adresinize  kod gelmektedir. Kod ile haritayı aktif ettikten sonra haritanız hemen aktif olacaktır. E-postayla doğrulama tüm işletmeler için kullanılabilir bir seçenek değildir. 

Firmanızın Web sitesini Google Search Console ile önceden doğruladıysanız, firmanızın haritasını yönetmeniz için gerekli doğrulama işleminin anında yapılma olasılığı da vardır. Bazı işletme kategorilerinin anında doğrulama için uygun olmayabileceğini unutmayın.

5- Toplu Doğrulama (10’dan fazla farklı konuma sahip işletmeler tarafından kullanılabilir)

Aynı firmaya ait 10’dan fazla şube varsa, haritalarını tek seferde ekleme fırsatı vermektedir. Google My Business Konumları ile doğrulama için uygun bir firma olabilirsiniz.

Google Harita Kaydı İle Nerelerde Çıkarım?

  • Google’da yapılan sektörel aramalarda,
  • Google harita (Adres) aramalarında,
  • Navigasyon cihazlarında,

Not: Yukarıdaki kriterlerin gerçekleşmesi google tarafından onaylanması sonucunda olmaktadır. Bize düşen görev açılan haritayı aktif bir şekilde yönetmektir.

Menü